Morsowanie to coraz popularniejsza forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach (poniżej 5◦C) (np. w jeziorze, rzece, morzu), zwykle od jesieni do wiosny. Często ma charakter grupowy. Zanurzanie się w zimnej wodzie jest aktywnością ciesząca się sporą popularnością w krajach nordyckich (szczególnie w Finlandii), bałtyckich, Europie Wschodniej, gdzie jest związana z lokalnymi tradycjami i powszechnością łączenia tej czynności z sauną oraz banią.

Liczbę regularnie kąpiących się Finów (1–2 x w tygodniu) szacowana jest na 150 000. Od kilku lat staje się coraz popularniejsza także w Polsce.

W Polsce został pobity rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu – 1799 uczestników podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2015 roku. Najstarszy Klub Morsów w Polsce powstał w 1975 roku w Gdańsku. Morsy Gdyńskie działają od bez mała 20 lat. Zrzeszają ponad 200 osób, a sporą grupę stanowią osoby 55+. Jednym z celów Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka jest propagowanie tej formy rekreacji jako służącej zdrowiu i starzeniu w dobrej kondycji. Aby móc w pełni i bezpiecznie korzystać z zalet morsowania niezbędne jest posiadanie wiedzy i odpowiednie przygotowanie.

Dlatego Morsy Gdyńskie realizują projekt pt. „Seniorzy morsują”, który w konkursie „Organizacja czasu wolnego Gdynia 55+” otrzymał dofinansowanie z budżetu miasta Gdyni. Istotą projektu jest rozpropagowanie morsowania jako formy organizacji czasu wolnego wśród seniorów, a celem włączenie gdyńskich seniorów do grupy osób regularnie i bezpiecznie morsujących. W ramach projektu prowadzone będą działania edukacyjne w zakresie bezpiecznego morsowania, spotkania przygotowujące do pierwszej kąpieli, wspólne morsowanie z neofitami, działania integrujące i włączające do społeczności morsów 55+, wydana zostanie także ulotka o morsowaniu seniorów (jak rozpocząć morsowanie i jak bezpiecznie morsować). Projekt realizowany będzie od lutego do grudnia 2022 roku i obejmie swoim działaniem minimum 500 osób.

Morsy zapraszają zainteresowane osoby, w szczególności 55+, w każdą niedzielę do końca kwietnia o godz. 12.00 do Chatki Morsów, która znajduje się na końcu Bulwaru Nadmorskiego. Tam można będzie uzyskać informacje i wskazówki jak rozpocząć morsowanie i jak bezpiecznie morsować. Morsy zachęcają do dołączenia do kąpiących się! Z seniorami spotkają się także na pogadankach w Klubach Seniora.

O postępach projektu będziemy informować!

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com