W Polsce obowiązkiem każdego obywatela jest udzielenie pomocy osobom w przypadku zagrożenia życia, przynajmniej wezwania pomocy. Zdobycie odpowiedniej wiedzy i nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach było celem sobotniego wyjazdu członków Stowarzyszenia Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka do Ośrodka Szkoleniowego WOŚP w Szadowie-Młyn.

Jedną z zasad naszych zimowych kąpieli jest to, żeby do wody wchodzić pod nadzorem drugiej osoby; może to być ktoś, kto będzie nas obserwował z brzegu. Marzeniem i celem Basi Nowicki, jako prezesa Stowarzyszenia, było to, aby nasi członkowie w razie nagłego wypadku, zasłabnięcia, czy innej sytuacji zagrożenia życia, mogli nie tylko wezwać pomoc, ale sami jej udzielić. Dlatego zorganizowała szkolenie u najlepszych.

Ośrodek Szkoleniowy Szadowo-Młyn od 2003 roku jest miejscem szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach Uniwersytetu WOŚP. Szkolenia te są jednym z celów statutowych fundacji Jurka Owsiaka. Do tej pory przeszkolono tu ponad 7000 osób. Program szkolenia powstał dzięki współpracy z Centrum Medycyny Ratunkowej i Interwencyjnej w Pittsburghu w USA, oraz American Heart Assiociation oraz na bazie ich standardów. Ośrodek znajduje się ok. 17 km od Kwidzyna. Położony jest zupełnie na uboczu, przy rzadko uczęszczanej drodze. Najbliższe otoczenie to tereny niezwykle piękne, urokliwe, zachwycające swoim spokojem i siłą przyrody. Dolina rzeki Liwy, na wysepce zabytkowy, ale mocno już zniszczony stary Młyn Wodny oraz dwa duże budynki. Obiekt ten ma długą historię, będąc już w swojej karierze także ośrodkiem wypoczynkowym.

W tak pięknej scenerii miało miejsce nasze szkolenie. Głównym tematem wykładów i przedmiotem ćwiczeń był tzw. łańcuch przeżycia, czyli algorytm postępowania w nagłym wypadku. Obejmował nie tylko RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową) u dorosłych, dzieci i niemowląt, ale także posługiwanie się aparatem AED, zwanym popularnie defibrylatorem (Automated External Defibrillator).

Podzieleni na dwie grupy wykładowe i kilka mniejszych ćwiczeniowych, z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczyliśmy się prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej i robienia oddechów ratowniczych. Każdy z uczestników kilkakrotnie przećwiczył całą procedurę udzielania pomocy, od znalezienia się w sytuacji nagłego wypadku po przekazanie poszkodowanego służbom ratowniczym. Egzaminy końcowe potwierdziły zdobytą wiedzę i umiejętności. Zdali wszyscy. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat.

W tej chwili jesteśmy jedyną grupą morsów w Polsce przeszkolonych w udzielaniu pomocy przedmedycznej! To pierwsza część szkolenia. Druga zaplanowana jest na październik i będzie obejmowała także bezpieczne wyciąganie osób tonących z wody. Dzięki współpracy z Fundacją FLY będziemy mogli już tutaj, w Gdyni, przeszkolić pozostałych członków Stowarzyszenia z udzielania pomocy przedmedycznej.

Po egzaminach była morsowa kąpiel w rzece i ognisko – z kiełbaskami, z gitarą, ze śpiewami. Mówię Wam - petarda!... (Fot. U.Nawotna, R.Daruk).Więcej zdjęć  w naszej fotogalerii - kliknij tutaj.

 

Początek strony
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com